Процедура передачі будинку на баланс ОСББ

Процедура передачі будинку на баланс ОСББ

 

Процедура передачі будинку на баланс ОСББ

 

Чи варто приймати будинок на баланс ОСББ? Як це зробити і які в цьому є переваги? Відповіді на такі питання спробуємо надати в цій статті.

 

Порядок передачі житлового будинку на баланс ОСББ був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України “Про реалізацію Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” від 11 жовтня 2002р. № 1521. Але ця Постанова втратила чинність з прийняттям іншої Постановою КМУ від 5 вересня 2018 р. № 711 “Про затвердження Порядку проведення розрахунків із співвласниками багатоквартирного будинку, які мають заборгованість перед об’єднанням співвласників такого багатоквартирного будинку, у разі виконання ними робіт, необхідних для утримання спільного майна співвласників”. Таким чином, на момент написання статті (листопад 2018) законодавчо визначеного механізму передачі житлового будинку на баланс ОСББ не існує. Натомість, Постановою КМУ від від 20 квітня 2016 р. № 301 “Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків” затверджено порядок списання багатоквартирних будинків з балансу поточних балансоутримувачів. Згідно цього Порядку відбувається саме “списання” з балансу, а не передача на баланс іншому балансоутримувачу. Тобто, поточний балансоутримувач багатоквартирного будинку може списати зі свого балансу багатоквартирний будинок, так би мовити, “в нікуди”. І нового балансоутримувача такого будинку вже не буде. Тож, розберемося, що це все означає.

Почнемо з того, що в нинішніх реаліях ОСББ не є і не може бути балансоутримувачем чи власником будинку або його частини. ОСББ – це форма управління будинком та спільним майном. Є власники квартир чи нежитлових приміщень (окрім фізосіб, власниками можуть бути держава, територіальна громада, юридичні особи, громадські організації тощо, які володіють квартирами/нежитловими приміщеннями на праві власності). От вони і є власниками (співвласниками) будинку та спільного майна (до такого відносяться: сходові клітини, марші, технічні та підсобні приміщення, загальнобудинкові мережі, ліфти, прибудинкова територія тощо) на підставі права власності. А ніяк не ОСББ чи інша установа-балансоутримувач.

В свою чергу, у, ще чинному, Законі України “Про житлово-комунальні послуги” від 24.06.2004р. № 1875-IV (втрата чинності 01.05.2019р.) дається таке визначення: “балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі – балансоутримувач) – власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом”. У той же час, Законом “Про особливості здійснення власності у багатоквартирному будинку” №417 дано визначення управителя – “управитель багатоквартирного будинку (далі – управитель) – фізична особа – підприємець або юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб;”. Цим же Законом обов’язки з експлуатації та утримання покладено на співвласників будинку. Так, співвласники мають право створити ОСББ, яке від їх імені буде самостійно  виконувати функції з управління, утримання та інші функції перераховані у визначенні балансоутримувача, або передати частину функцій управителю. Або не створюючи ОСББ, співвласники можуть укласти договір з управителем, тим самим передати йому функції з управління.

Отже, враховуючи новели законодавства поняття “балансоутримувача” є, так би мовити, зайвим. Адже, для володіння та розпорядження будинком та спільним майном є співвласники, для управління (в т.ч. ремонтів) – є управитель або ОСББ. Тож, саме існування балансоутримувача та явища утримання на балансі для житлових багатоквартирних будинків втрачає сенс. Та й єдиний механізм який регламентував цю дію скасовано.

В підсумку, окрім того, що процедури передачі будинку на баланс ОСББ не існує, можемо сказати, що передавати/приймати будинок на баланс ОСББ не потрібно взагалі. Так як у співвласників і без цього є всі права та повноваження визначені законом для вчинення дій з управління будинком.

 

P.S. Зареєструвавшись у нашому веб-сервісі “ОСББ 365”, Ви отримуєте можливість формування звіт “в один клік”, на основі первинних документів як у паперовій так і в електронній формі. Зареєструвати ОСББ у веб-сервісі можна за посиланням  https://osbb365.com та отримуйте 90 днів БЕЗКОШТОВНОГО користування!

Подробиці у відео: https://www.youtube.com/watch?v=utp5L-mf7ME

 

0 Коментарів

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*