Як зібрати інформацію про співвласників?
Відповідь на це питання цікавить багатьох громадян, які починають процес створення ОСББ. Та й не дарма – складання реєстру співвласників є дуже важливим кроком у процесі створення ОСББ. Адже, для проведення установчих зборів необхідна присутність на них більшої частини співвласників. Саме співвласників (або їх уповноважених представників), а не просто мешканців (орендарів) квартир та нежитлових приміщень. Інакше, збори вважатимуться недійсними, а прийняті на них рішення – невагомими. І, як слідство, може призвести до скасування державної реєстрації ОСББ.
А для того, щоб зібрати усіх співвласників на зборах – їм необхідно направити повідомлення. А щоб направити їм повідомлення необхідно скласти такий реєстр.
Отже, де взяти інформацію про співвласників будинку? Отримати її можна у:
- Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- БТІ;
- самих співвласників.
Звернутися до мешканців будинку – це найпростіший спосіб, але він має ряд недоліків. По-перше, не всі мешканці є власниками приміщень, в яких мешкають. Це можуть бути орендарі житла, родичі власника, які тимчасово або постійно там мешкають, або взагалі в квартирі ніхто не мешкає. По-друге, дехто з мешканців може бути “вороже” ставитися до створення ОСББ та не надавати відомості про власника та/або про правовстановлюючі документи на квартиру або нежитлове приміщення. Нагадаємо, що при проведенні установчих зборів не зайвим буде зазначити в протоколі, у списку присутніх, відомості про документ, що посвідчує право власності на квартиру чи нежитлове приміщення.
Інформацію про власників нерухомості можна також знайти у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за посиланням. Ці відомості є відкритими. Для отримання інформаційної довідки з Реєстру необхідно авторизуватись за допомогою облікового запису Державної електронної пошти (mail.gov.ua). Якщо Ви не маєте облікового запису Державної електронної пошти – його можна зареєструвати за посиланням. В подальшому ця електронна скринька буде використовуватися для отримання довідок з Реєстру.
Але є один нюанс – в Реєстрі містяться відомості внесені до нього після 1 січня 2013 року.
При зверненні до БТІ можна очікувати відмови у наданні такої інформації мотивованої це тим, що такі відомості надаються тільки на запит самих власників. Але листом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 14.12.2015 №8/9-3770-15, надано роз’яснення, відповідно до яких БТІ мають усі правові підстави для надання співвласникам багатоквартирних будинків інформації про суб’єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку та площу таких квартир та приміщень, що у них наявна. При звернені до БТІ необхідно підтвердити свій статус співвласника відповідного багатоквартирного будинку (пред’явити відповідний документ — свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу тощо). Звернення має бути розглянуте в порядку та строки, визначені Законом України «Про звернення громадян».
Кращим способом отримати відомості про співвласників, на наш погляд, є запит у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, але, ми рекомендуємо, використовувати всі перелічені способи отримання інформації.
P.S. Для зареєстрованих користувачів веб-сервісу “ОСББ 365” діє технічна підтримка та юридична консультація. Зареєструйте своє ОСББ прямо зараз за посиланням https://osbb365.com/ua/ та отримуйте 90 днів БЕЗКОШТОВНОГО користування!
Подробиці у відео: https://www.youtube.com/watch?v=utp5L-mf7ME