Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку – це перш за все юридична особа, як веде бухгалтерський облік і значить має подавати фінансову та податкову звітність до відповідних органів. Розглянемо які звіти та до яких органів має їх подавати ОСББ.
Формування та подання фінзвітності регулюються Законом України від 16.07.1999 №996-ХІV “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (далі – Закон про бухоблік) та Порядком подання фінансової звітності затвердженим Постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419 (далі – Порядок 419).
Згідно п.2 ст.14 Закону про бухоблік: “Фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці, не є конфіденційною інформацією та не належить до інформації з обмеженим доступом”. Тож, ОСББ може подавати свою фінансову та іншу звітність стороннім особам та організаціям, якщо вирішить таку дію необхідною. Але тим же Законом про бухоблік визначено коло осіб, подача звітності яким є обов’язковою. Це:
- органи, до сфери управління яких належать підприємства;
- трудові колективи на їх вимогу;
- власники (засновники) відповідно до установчих документів;
- інші органи й користувачі згідно з нормами законодавства, зокрема органи державної статистики.
Також ч. 2 ст. 14 Закону про ОСББ чітко визначено те, що на вимогу співвласника будинку об’єднання зобов’язане надати йому для ознайомлення всі свої звіти.
Слід зауважити, що для новостворених підприємств перший звітний період може бути менш ніж 12 місяців, але не більше 15 місяців (п.2 ст.13 Закону про бухоблік). Та й статус неприбуткової організації, за умови дотримання ОСББ вимог ст. 133.4 ПКУ, накладає певні особливості.
Фінансова звітність:
- “Спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва”, у складі якого форма № 1-мс «Баланс» та форма № 2-мс «Звіт про фінансові результати», затверджений Наказом Мінфіну України від 25.02.2000 №39 – є основною формою фінансової звітності ОСББ. Звітний період – рік, в окремих випадках може подаватися за І квартал, І півріччя, 9 місяців. Термін подання – до 28 лютого наступного за звітним року (згідно п.5 Порядку 419). Подається до органів держстатистики, трудовим колективам на їх вимогу, співвласникам на їх вимогу, якщо об’єднання входить до Асоціації ОСББ – такій Асоціації. Зауважимо, що Наказ Міністерства доходів і зборів України від 27 січня 2014 року № 85 «Про затвердження форми і Порядку складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій», яким передбачалося подання цього звіту до ДФС втратив чинність з виходом Наказу Мінфіну від 17.06.2016 № 553 “Про затвердження форми Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації”. ОСББ може подавати звіт до інших установ та організацій за власним бажанням (наприклад, до банків у разі оформлення кредиту) або якщо того вимагає законодавство (наприклад, до органів прокуратури за наявності відповідних санкцій).
Більш детально про заповнення форми звіту у цій статті.
Податкова звітність (якщо ОСББ має статус неприбуткової організації):
- “Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації” затверджений Наказом Мінфіну від 17.06.2016 № 553 – основна форма податкової звітності ОСББ. Звітний період – рік. Термін подання – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Подається до територіального відділення ДФС. Більш детально про складання звіту – у цій статті.
- “Податковий розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку” (форма № 1ДФ) затверджений Наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4. Складається у разі наявності найманого персоналу (слід пам’ятати, що голова ОСББ теж є найманим працівником, якщо він отримує винагороду за свою роботу). Звітний період – квартал. Термін подання – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий податковий розрахунок за календарний рік не подається.
- “Звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (додаток 4) затверджений Наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435 (зі змінами внесеними Наказом Мінфіну від 15.05.2018 № 511). Складається у разі наявності найманого персоналу. Звітний період – квартал. Термін подання – протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.
Підписання звітності, згідно абз.2 п.1 ст.11 Закону про бухоблік здійснюється керівником (власником) підприємства, або уповноваженою ним на це особою та бухгалтером або особою відповідальною за бухгалтерський облік. Хто є такою особою (відповідальною за бухоблік) залежить від обраної форми організації ведення бухгалтерського обліку. Згідно п.4 ст.8 Закону про бухоблік це може бути:
- введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером. В цьому випадку підписання фінзвітності здійснюється головою ОСББ та бухгалтером (головним бухгалтером);
- користування послугами спеціаліста з бухгалтерського обліку, зареєстрованого як підприємець, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи. Тоді фінзвітність підписують голова ОСББ та такий підприємець;
- ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або підприємством, суб’єктом підприємницької діяльності, самозайнятою особою, що провадять діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності. В цьому разі підписання здійснюють голова ОСББ та керівник залученої організації або самозайнята особа;
- самостійне ведення бухгалтерського обліку та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства. В такому випадку підписує фінансову звітність лише голова ОСББ, при чому ставити два підписи (за себе та за бухгалтера) необов’язково.
Обрану форму організації бухгалтерського обліку слід закріпити у відповідному наказі про облікову політику об’єднання.
Особи, що підписують фінансову звітність несуть відповідальність за строки її подання та інформацію зазначену у звітності. У випадках залучення для ведення бухобліку підприємців (аудиторських компаній, інших сторонніх організацій), їх відповідальність визначається договором про надання бухгалтерських послуг. За порушення строків подання або внесення неправдивих даних до фінансової звітності статтею 1642 КУпАП передбачено адміністративний штраф у розмірі від 8 до 15 НМДГ (неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), тобто від 136 до 255 грн.
За повторне порушення протягом року – від 10 до 20 НДМГ, тобто від 170 до 340 грн.
P.S. У нашому веб-сервісі “ОСББ 365” передбачено функціонал формування вищезазначених звітів, як у паперовій так і в електронній формі. Зареєструвати ОСББ у веб-сервісі можна за посиланням