Отопительный сезон 2021-2022. Что изменилось?

Отопительный сезон 2021-2022. Что изменилось?

Особенности отопительного сезона 2021-2022 гг.

Нам время от времени поступают вопросы на различные темы от совладельцев многоквартирных домов. Некоторые из них весьма интересны и актуальны. Поэтому самые интересные, на наш взгляд, вопросы и ответы на них, мы решили публиковать здесь в виде статей, с комментариями. Имена и другие персональные данные, конечно же, будут скрыты.

Итак, к нам поступил такой вопрос:

«Доброго дня.

Законом передбачено, що частка кожного співвласника прямо пропорціональна площі квартири. Але я вважаю тут не справедливість.

До такого висновку мене спонукало наступне. Я живу в чотирьох кімнатній квартирі 80кв, та маю індивідуальну систему опалення.

За 10 днів опалювального періоду «теплопостачальна організація» виставили рахунок за опалення місць загального користування без будь-якого договору, «в турборежимі».

Я не є споживачем тепла. Підвальне приміщення в будинку не опалюється,бо немає приборів опалення та нормативна температура нижча норми.

На сходових клітинах така ж картина. Гаряче водопостачання відсутнє. Стояки, які проходять транзитом через мою квартиру ізольовані та відключені від системи опалення будинку. Залишаєтся тільки те тепло, яке є втратами в трубопроводах тепломережі, в т.ч. через ізоляцію в підвалі.

Питання. Яким чином площа моєї квартири впливає на витрати тепла в трубах? Якщо майно спільне і не ділиме, то і вклад повинен бути однаковий. Логічно?

Членскі внески на обслуговування спільного майна  сплачую більші ,бо площа більша.до тих пір пока ціни були не кусаючі,не звертав уваги, але зараз беспредел. За що мені таке покарання? Я думаю що я не один в цьому питанні. Хоч в деяких інших містах такі платежі відсутні.В вашому місті також відсутні — чі ні? Як виправить цю несправедливість?”

 

Наш ответ был таким:

Так, цього опалювального сезону теплопостачальні організації почали застосовувати вимоги Закону Про комерційний облік (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2119-19#Text), прийнятого ще 22.06.2017, з останніми правками від 01.05.2021.

І так, Ви не єдиний хто задає собі і на загал таке питання. Але, по суті Закону виходить так, що обсяг теплової енергії спожитої в будинку складається з кількох «частин» (це, власне, обсяг на опалення кожного приміщення, на опалення МЗК, на втрати та функціонування системи ЦО тощо). І деякі з цих «частин» підлягають розподілу між усіми співвласниками будинку, в т.ч. між власниками приміщень з індивідуальним опаленням. Цей розподіл визначений Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, що затверджена Наказом Мінрегіону від 22.11.2018  № 315 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18/conv#Text). Там багато формул, визначень, та її взагалі складно читати, але розділом V Методики «Визначення обсягу теплової енергії, витраченої на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та ГВП» визначається обсяг теплової енергії на функціонування системи. Варто прочитати увесь розділ, але п.4 розділу (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18/conv#n175) каже:

«Обсяг теплової енергії, який надходить від ділянки неізольованого транзитного трубопроводу до неопалюваного приміщення або приміщення з індивідуальним опаленням, в якому є ділянка такого трубопроводу, у тому числі частина стояка, або обладнання внутрішньобудинкової системи опалення (Qопінд.ф.с), визначається розрахунково або за результатом енергетичного аудиту або обстеження інженерних систем цього приміщення.«

Тут сказано, що визначення того обсягу, який надійшов у Вашу квартиру від стояків (якщо вони взагалі проходять через Вашу квартиру) визначаються розрахунково або за результатам енергоаудиту або обстеження. Так, там йдеться про неізольовані ділянки. Але, тим не менш, для визначення, що ділянки у Вас ізольовані і обсяг споижвання має бути меншим або взагалі відсутнім необхідно в першу чергу звернутся до теплопостачальної організації з вимогою проведення такого аудиту або обстеження. В результаті якого буде складено відповідний акт, і на основі цього акту визначений той обсяг тепла, що надходить до Вашої квартири від цих ділянок. Або те, що ділянки ізольовані і обсяг тепла є нульовим. Але, ще раз — для цього необхідно провести енергоаудит або обстеження, бажано, з представниками теполопостачальника. І тільки після того вимагати зменшення суми або її відсутність.

Якщо такого висновку енергоаудиту (обстеження) немає, то той же п.4 розділу V передбачає:

«За відсутності результатів енергетичного аудиту або обстеження інженерних систем приміщення, при недопущенні виконавця комунальної послуги або виконавця розподілу до такого приміщення або перешкоджанні їм у доступі до нього для з’ясування протяжності, діаметра та стану теплоізоляції транзитного(их) трубопроводу(ів) обсяг теплової енергії, який надходить від ділянки транзитного трубопроводу до неопалюваного приміщення або приміщення з індивідуальним опаленням, в якому є ділянка такого трубопроводу, у тому числі частина стояка, або обладнання внутрішньобудинкової системи опалення (Qопінд.ф.с), розраховується за формулою: і далі формула«

Тобто, у разі непроведення такого аудиту (обстеження) Вам буде нараховуватися частка від спожитого обсягу за визначеною Методикою формулою. Також, тим же п.4 визначається що «При ненаданні власником приміщення інформації для розрахунку за цією формулою» вважається:

«трубопровід вважається не теплоізольованим;

зовнішній діаметр трубопроводу (d) приймається більшим з діаметрів, визначених на вході та виході з приміщення або на початку та кінці стояка (стояків);

довжина транзитного трубопроводу (l) приймається рівною відстані від входу та виходу трубопроводу в приміщення, за винятком ширини однієї із стін/перегородок (при горизонтальному вході/виході) або висоти одного з перекриттів (при вертикальному вході/виході), а якщо транзитний трубопровід вертикально входить та виходить з приміщення в одній точці — рівною висоті поверху, на якому знаходиться приміщення, або горизонтально входить та виходить з приміщення в одній точці — рівною внутрішньому периметру приміщення, визначеному за аналогічним по плануванню приміщенням у будівлі.«

Таким чином, Ваш теплопостачальник вважає, що у Вас неізольовані ділянки трубопроводу і нараховує частку від цього споживання «по повній».

Тож, для вирішення ситуації рекомендуємо звернутися до теплопостачальника з проханням проведення аудиту та відповідних наступних дій по розрахунку частки споживання.

Щодо бази нарахування, чи то по загальній площі чи ні, можемо сказати, що цією ж Методикою визначено (п.10 розділу І):

«Базою для розподілу загального обсягу спожитої теплової енергії у будівлі (за відсутності вузлів обліку теплової енергії / приладів-розподілювачів теплової енергії) є опалювана площа (об’єм) приміщень, зазначена у договорі про надання послуги з постачання теплової енергії.

Опалюваний об’єм визначається як добуток опалюваної площі приміщення на висоту стелі згідно з технічним паспортом приміщення.

У разі якщо відомості про опалювану площу не були надані споживачем, базою для розподілу загального обсягу спожитої теплової енергії у будівлі (за відсутності вузлів обліку теплової енергії / приладів-розподілювачів теплової енергії) є загальна площа приміщення у метрах квадратних, визначена за даними, зазначеними у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а у разі відсутності у ньому інформації про окремі приміщення — за даними, зазначеними у документах, що посвідчують право власності на такі приміщення.

За рішенням власників (співвласників) будівлі загальний обсяг спожитої теплової енергії у будівлі (за відсутності вузлів обліку теплової енергії / приладів-розподілювачів теплової енергії) розподіляється на фактичний опалюваний об’єм приміщень у метрах кубічних.«

Тобто, чинним законодавством передбачено використання саме площі для розподілу усіх часток споживання. Справедливо це чи ні ми судити не беремось, але є така норма в чинній законодавчо-правовій базі і теполопостачальник зобов’язаний її дотримуватись.

Здесь бы хотелось добавить несколько комментариев по самой ситуации.

В этот отопительный сезон многие теплоснабжающие предприятия начали применять нормы Закона Про комерційний облік. Это имеет некоторые последствия. И больше всего это возмущает владельцев квартир, в которых установлена ​​индивидуальная система отопления (проще говоря – автономка). Потому что им впервые за многие годы пользования автономным отоплением стали начислять плату за отопление. И это вызывает вопрос: за что? с какой стати?

Но, как отмечалось выше, в ответе, согласно Методиці розподілу в составе общего объема потребленного тепла в доме, есть определенные составляющие, которые распределяются между всеми совладельцами, в т.ч. имеющие автономное отопление и отсоединенные от системы центрального отопления. Методика дает следующие определения:

обсяг теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення — втрати теплової енергії у трубопроводах та в обладнанні внутрішньобудинкової системи опалення поза межами опалюваних приміщень, опалюваних МЗК та допоміжних приміщень, а також обсяг теплової енергії від транзитних ділянок трубопроводів цієї системи, що надходить у приміщення з індивідуальним опаленням та приміщення, у якому комунальна послуга з постачання теплової енергії не надається;

«небаланс — для будинків, стовідсотково оснащених засобами розподільного обліку, — різниця між: обсягами комунальної послуги, визначеної на підставі показань вузла комерційного обліку або за розрахунковим споживанням у випадках, визначених статтею 9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»; обсягами відповідної комунальної послуги, визначеної як сума обсягів комунальної послуги, спожитої споживачами у приміщеннях; обсягами теплової енергії, спожитої на опалення МЗК та допоміжних приміщень, забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання; обсягами холодної, гарячої води, витраченими на загальнобудинкові потреби

Это те составляющие, которые распределяются между всеми совладельцами дома. Кроме того, есть еще расходы на отопление мест общего пользования (МЗК). Но в большинстве многоквартирных домов нашей страны МЗК не отапливаются, поэтому в этой статье мы об этом не говорим. Но тем не менее, следует иметь в виду, что расходы на отопление МЗК распределяются на всех совладельцах пропорционально отапливаемой площади квартиры или оплачиваемому объему (по решению совладельцев). А в случае, если сведения об отопительной площади не были предоставлены потребителем, используется общая площадь в метрах квадратных. Это определено п.10 Раздела I Методики (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18/conv#n72):

У разі якщо відомості про опалювану площу не були надані споживачем, базою для розподілу загального обсягу спожитої теплової енергії у будівлі (за відсутності вузлів обліку теплової енергії / приладів-розподілювачів теплової енергії) є загальна площа приміщення у метрах квадратних, визначена за даними, зазначеними у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а у разі відсутності у ньому інформації про окремі приміщення — за даними, зазначеними у документах, що посвідчують право власності на такі приміщення.

Поэтому этим пунктом дается четкий ответ на вопрос нашего корреспондента, почему именно площадь, а не равными частями между всеми совладельцами. Да потому что так прописано в Методиці розподілу, а это нормативный документ, которым поставщик тепла обязан руководствоваться при выполнении распределения. Как быть – проводить энергетический аудит.

Также следует обратить внимание на то, что расходы на функционирование системы состоят не только из расхода тепла от проходящих через квартиру стояков, но и «поза межами опалюваних приміщень, опалюваних МЗК та допоміжних приміщень«. Это четко отмечено в определении таких потерь.

Принцип расчета этих затрат описан в разделе V Методики (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18/conv#n175). Там сказано:

Обсяг теплової енергії, витраченої на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення, складається із:

загального, що розподіляється між усіма приміщеннями;

індивідуального, що дорозподіляється на неопалюване приміщення або приміщення з індивідуальним опаленням, через яке прокладені транзитні трубопроводи внутрішньобудинкової системи опалення, за обсяг теплової енергії, що надходить від таких трубопроводів у це приміщення.

Слова «що розподіляється між усіма приміщеннями» означают, что такие расходы несут и в том числе владельцы квартир с индивидуальным отоплением.

Общий объем затрат на обеспечение функционирования системы (согласно Методики) определяется по результату энергетического аудита и рассчитывается согласно ДСТУ Б А.2.2-12:2015. При отсутствии результатов такого аудита эта величина определяется как доля общего объема потребленной тепловой энергии в здании. Размер такой доли определен в п.2 раздела V Методики (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18/conv#n185):

індивідуального теплового пункту без регулювання за погодними умовами — 15 %;

індивідуального теплового пункту при регулюванні за погодними умовами — 5 %;

автономної теплогенеруючої/когенераційної установки — 7 %;

центрального теплового пункту або теплогенеруючої/когенераційної установки, яка не є автономною, — 8 %;

квартирних/малих індивідуальних теплових пунктів — 4 % (за умови обладнання квартирними/малими індивідуальними тепловими пунктами всіх приміщень будівлі).

А поскольку в большинстве случаев энергетический аудит не проводился, то поставщики тепла пользуются именно этим пунктом Методики для начисления затрат на функционирование системы ГО.

Относительно определения индивидуальной доли в затратах на функционирование системы — это определен п.4 раздела V Методики (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18/conv#n200). Там сказано, что величина этих потерь также определяется по результатам технического аудита или при их отсутствии – расчетным способом, в зависимости от длины и диаметра трубопровода, проходящего через квартиру и коэффициент теплоотдачи. Если же совладелец не предоставил сведений об этих параметрах в своей квартире, то трубопровод считается неизолированным, диаметр трубопровода принимается наибольшим по стояку, длина – равной высоте потолка.

Вот такая ситуация на сегодняшний день. Поэтому начисление части расходов на отопление для владельцев квартир с индивидуальным отоплением вполне обоснованно. Начисляются ли эти суммы в полном соответствии с Методикой, мы сказать не можем. Для этого необходимо обращаться в теплоснабжающую организацию за расшифровкой начисленных сумм.

И вообще, изучив эту Методику и Закон Про комерційний облік, можем сделать такой вывод, что сегодня, именно совладельцам, следует проявлять инициативу, а не ожидать, что кто-то за них что-то сделает. Под инициативой имеется в виду проведение энергетического аудита или технического обследования, как своей квартиры, так и домовой системы отопления, проведение термомодернизации дома, возможно установка ИТП и индивидуальных приборов учета тепла и т.д.

А нашему корреспонденту, да и другим совладельцам квартир с индивидуальным отоплением рекомендуем обратиться к поставщику тепла с просьбой проведения энергоаудита (или технического обследования), предоставить им сведения об отопительной площади своей квартиры, и требовать от них совершения следующих действий по уменьшению суммы начислений за часть тепловой энергии.

 

 

 

Також ви можете скористатися веб-сервісом “ОСББ 365” та завжди бути в курсі всіх витрат вашого об’єднання. Подробиці у відео: https://www.youtube.com/watch?v=utp5L-mf7ME Реєструйтеся вже зараз та отримуйте 90 днів БЕЗКОШТОВНОГО користування: https://osbb365.com/ua/

0 Комментариев

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*