Опалювальний сезон 2021-2022. Що змінилося?

Опалювальний сезон 2021-2022. Що змінилося?

Особливості опалювального сезону 2021-2022рр.

На нашу адресу періодично надходять різні запитання від співвласників багатоквартирних будинків. Деякі з них є дуже цікавими та актуальними. Тому найцікавіші, на наш погляд, питання та наші відповіді на них, ми вирішили публікувати тут у вигляді статей, з коментарями. Імена та інші персональні дані, звісно, будуть приховані.

Тож, до нас надійшло таке запитання:

Доброго дня.

Законом передбачено ,що частка кожного співвласника прямо пропорціональна площі квартири. Але я вважаю тут не справедливість.

До такого висновку мене спонукало наступне. Я живу в чотирьох кімнатній квартирі 80кв, та маю індивідуальну систему опалення.

За 10 днів опалювального періоду “теплопостачальна організація” виставили рахунок за опалення місць загального користування без будь-якого договору, “в турборежимі”.

Я не є споживачем тепла. Підвальне приміщення в будинку не опалюється,бо немає приборів опалення та нормативна температура нижча норми.

На сходових клітинах така ж картина. Гаряче водопостачання відсутнє. Стояки, які проходять транзитом через мою квартиру ізольовані та відключені від системи опалення будинку. Залишаєтся тільки те тепло, яке є втратами в трубопроводах тепломережі, в т.ч. через ізоляцію в підвалі.

Питання. Яким чином площа моєї квартири впливає на витрати тепла в трубах? Якщо майно спільне і не ділиме, то і вклад повинен бути однаковий. Логічно?

Членскі внески на обслуговування спільного майна  сплачую більші ,бо площа більша.до тих пір пока ціни були не кусаючі,не звертав уваги, але зараз беспредел. За що мені таке покарання? Я думаю що я не один в цьому питанні. Хоч в деяких інших містах такі платежі відсутні.В вашому місті також відсутні – чі ні? Як виправить цю несправедливість?

Наша відповідь була такою:

“Так, цього опалювального сезону теплопостачальні організації почали застосовувати вимоги Закону Про комерційний облік (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2119-19#Text), прийнятого ще 22.06.2017, з останніми правками від 01.05.2021.

І так, Ви не єдиний хто задає собі і на загал таке питання. Але, по суті Закону виходить так, що обсяг теплової енергії спожитої в будинку складається з кількох “частин” (це, власне, обсяг на опалення кожного приміщення, на опалення МЗК, на втрати та функціонування системи ЦО тощо). І деякі з цих “частин” підлягають розподілу між усіми співвласниками будинку, в т.ч. між власниками приміщень з індивідуальним опаленням. Цей розподіл визначений Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, що затверджена Наказом Мінрегіону від 22.11.2018  № 315 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18/conv#Text). Там багато формул, визначень, та її взагалі складно читати, але розділом V Методики “Визначення обсягу теплової енергії, витраченої на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та ГВП” визначається обсяг теплової енергії на функціонування системи. Варто прочитати увесь розділ, але п.4 розділу (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18/conv#n175) каже:

Обсяг теплової енергії, який надходить від ділянки неізольованого транзитного трубопроводу до неопалюваного приміщення або приміщення з індивідуальним опаленням, в якому є ділянка такого трубопроводу, у тому числі частина стояка, або обладнання внутрішньобудинкової системи опалення (Qопінд.ф.с), визначається розрахунково або за результатом енергетичного аудиту або обстеження інженерних систем цього приміщення.

Тут сказано, що визначення того обсягу, який надійшов у Вашу квартиру від стояків (якщо вони взагалі проходять через Вашу квартиру) визначаються розрахунково або за результатам енергоаудиту або обстеження. Так, там йдеться про неізольовані ділянки. Але, тим не менш, для визначення, що ділянки у Вас ізольовані і обсяг споижвання має бути меншим або взагалі відсутнім необхідно в першу чергу звернутся до теплопостачальної організації з вимогою проведення такого аудиту або обстеження. В результаті якого буде складено відповідний акт, і на основі цього акту визначений той обсяг тепла, що надходить до Вашої квартири від цих ділянок. Або те, що ділянки ізольовані і обсяг тепла є нульовим. Але, ще раз – для цього необхідно провести енергоаудит або обстеження, бажано, з представниками теполопостачальника. І тільки після того вимагати зменшення суми або її відсутність.

Якщо такого висновку енергоаудиту (обстеження) немає, то той же п.4 розділу V передбачає:

За відсутності результатів енергетичного аудиту або обстеження інженерних систем приміщення, при недопущенні виконавця комунальної послуги або виконавця розподілу до такого приміщення або перешкоджанні їм у доступі до нього для з’ясування протяжності, діаметра та стану теплоізоляції транзитного(их) трубопроводу(ів) обсяг теплової енергії, який надходить від ділянки транзитного трубопроводу до неопалюваного приміщення або приміщення з індивідуальним опаленням, в якому є ділянка такого трубопроводу, у тому числі частина стояка, або обладнання внутрішньобудинкової системи опалення (Qопінд.ф.с), розраховується за формулою: і далі формула

Тобто, у разі непроведення такого аудиту (обстеження) Вам буде нараховуватися частка від спожитого обсягу за визначеною Методикою формулою. Також, тим же п.4 визначається що “При ненаданні власником приміщення інформації для розрахунку за цією формулою” вважається:

трубопровід вважається не теплоізольованим;

зовнішній діаметр трубопроводу (d) приймається більшим з діаметрів, визначених на вході та виході з приміщення або на початку та кінці стояка (стояків);

довжина транзитного трубопроводу (l) приймається рівною відстані від входу та виходу трубопроводу в приміщення, за винятком ширини однієї із стін/перегородок (при горизонтальному вході/виході) або висоти одного з перекриттів (при вертикальному вході/виході), а якщо транзитний трубопровід вертикально входить та виходить з приміщення в одній точці – рівною висоті поверху, на якому знаходиться приміщення, або горизонтально входить та виходить з приміщення в одній точці – рівною внутрішньому периметру приміщення, визначеному за аналогічним по плануванню приміщенням у будівлі.

Таким чином, Ваш теплопостачальник вважає, що у Вас неізольовані ділянки трубопроводу і нараховує частку від цього споживання “по повній”.

Тож, для вирішення ситуації рекомендуємо звернутися до теплопостачальника з проханням проведення аудиту та відповідних наступних дій по розрахунку частки споживання.

Щодо бази нарахування, чи то по загальній площі чи ні, можемо сказати, що цією ж Методикою визначено (п.10 розділу І):

Базою для розподілу загального обсягу спожитої теплової енергії у будівлі (за відсутності вузлів обліку теплової енергії / приладів-розподілювачів теплової енергії) є опалювана площа (об’єм) приміщень, зазначена у договорі про надання послуги з постачання теплової енергії.

Опалюваний об’єм визначається як добуток опалюваної площі приміщення на висоту стелі згідно з технічним паспортом приміщення.

У разі якщо відомості про опалювану площу не були надані споживачем, базою для розподілу загального обсягу спожитої теплової енергії у будівлі (за відсутності вузлів обліку теплової енергії / приладів-розподілювачів теплової енергії) є загальна площа приміщення у метрах квадратних, визначена за даними, зазначеними у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а у разі відсутності у ньому інформації про окремі приміщення – за даними, зазначеними у документах, що посвідчують право власності на такі приміщення.

За рішенням власників (співвласників) будівлі загальний обсяг спожитої теплової енергії у будівлі (за відсутності вузлів обліку теплової енергії / приладів-розподілювачів теплової енергії) розподіляється на фактичний опалюваний об’єм приміщень у метрах кубічних.

Тобто, чинним законодавством передбачено використання саме площі для розподілу усіх часток споживання. Справедливо це чи ні ми судити не беремось, але є така норма в чинній законодавчо-правовій базі і теполопостачальник зобов’язаний її дотримуватись.”

Тут хотілося б додати декілька коментарів по самій ситуації.

Цього опалювального сезону багато теплопостачальних підприємств почали застосовувати норми Закону Про комерційний облік. Це має певні наслідки. І найбільше це обурює власників квартир, в яких встановлено індивідуальну систему опалення (простіше кажучи – автономку). Тому що їм вперше за багато років користування автономним опаленням почали нараховувати плату за опалення. І це викликає питання: за що? з якого дива?

Але, як ми зазначали вище, у відповіді, згідно Методики розподілу у складі загального обсягу спожитого тепла в будинку, є певні складові, які розподілюються між усіма співвласниками, в т.ч. тими, хто має автономне опалення та від’єднані від системи центрального опалення.

Методика дає такі визначення:

обсяг теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення – втрати теплової енергії у трубопроводах та в обладнанні внутрішньобудинкової системи опалення поза межами опалюваних приміщень, опалюваних МЗК та допоміжних приміщень, а також обсяг теплової енергії від транзитних ділянок трубопроводів цієї системи, що надходить у приміщення з індивідуальним опаленням та приміщення, у якому комунальна послуга з постачання теплової енергії не надається;

небаланс – для будинків, стовідсотково оснащених засобами розподільного обліку, – різниця між: обсягами комунальної послуги, визначеної на підставі показань вузла комерційного обліку або за розрахунковим споживанням у випадках, визначених статтею 9 Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”; обсягами відповідної комунальної послуги, визначеної як сума обсягів комунальної послуги, спожитої споживачами у приміщеннях; обсягами теплової енергії, спожитої на опалення МЗК та допоміжних приміщень, забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання; обсягами холодної, гарячої води, витраченими на загальнобудинкові потреби

Це ті “складові” які розподілюються між усіма співвласниками будинку. Крім цього, є ще витрати на опалення місць загального користування (МЗК). Але у більшості багатоквартирних будинків нашої країни МЗК не опалюються, тому в цій статті ми про це не говоримо. Але тим не менш, слід мати на увазі, що витрати на опалення МЗК розподіляються на усіх співввласникві пропорційно до опалюваної площі квартири або оплаюваного обсягу (за рішенням співвласників). А у випадку, якщо відомості про опалювальну площу не були надані споживачем використовується загальна площа у метрах квадратиних. Це визначено п.10 Розділу І Методики (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18/conv#n72):

У разі якщо відомості про опалювану площу не були надані споживачем, базою для розподілу загального обсягу спожитої теплової енергії у будівлі (за відсутності вузлів обліку теплової енергії / приладів-розподілювачів теплової енергії) є загальна площа приміщення у метрах квадратних, визначена за даними, зазначеними у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а у разі відсутності у ньому інформації про окремі приміщення – за даними, зазначеними у документах, що посвідчують право власності на такі приміщення.

Тож, цим пунктом дається чітка відповідь на питання нашого дописувача, чому саме площа, а не рівними частинами між усіма співвласниками. Тому що так прописано в Методиці розподілу, а це є нормативний документ, яким теплопостачальник зовоб’язаний керуватися при виконанні розподілу. Як бути – проводити енергетичний аудит.

Також слід звернути увагу на те, що витрати на функціонування системи складаються не тільки з витрат тепла від стояків, що проходять через квартиру, а й “поза межами опалюваних приміщень, опалюваних МЗК та допоміжних приміщень”. Це чітко зазначено у визначенні таких втрат.

Принцип розрахунку цих витрат описана у розділі V Методики (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18/conv#n175). Там сказано:

Обсяг теплової енергії, витраченої на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення, складається із:

загального, що розподіляється між усіма приміщеннями;

індивідуального, що дорозподіляється на неопалюване приміщення або приміщення з індивідуальним опаленням, через яке прокладені транзитні трубопроводи внутрішньобудинкової системи опалення, за обсяг теплової енергії, що надходить від таких трубопроводів у це приміщення.

Слова “що розподіляється між усіма приміщеннями” означають, що такі витрати несуть і в тому числі власники квартир з індивідуальним опаленням.

Загальний обсяг витрат на забезпечення функціонування системи (згідно Методики) визначається за результатом енергетичного аудиту і розраховуються згідно  ДСТУ Б А.2.2-12:2015. За відсутності результатів такого аудиту ця величина визначається як частка від загального обсягу спожитої теплової енергії в будівлі. Розмір такої частки визначений у п.2 розділу V Методики (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18/conv#n185):

індивідуального теплового пункту без регулювання за погодними умовами – 15 %;

індивідуального теплового пункту при регулюванні за погодними умовами – 5 %;

автономної теплогенеруючої/когенераційної установки – 7 %;

центрального теплового пункту або теплогенеруючої/когенераційної установки, яка не є автономною, – 8 %;

квартирних/малих індивідуальних теплових пунктів – 4 % (за умови обладнання квартирними/малими індивідуальними тепловими пунктами всіх приміщень будівлі).

А так як у більшості випадків енергетичний аудит не проводився, то теплопостачальники користуються саме цим пунктом Методики для нарахування витрат на функціонування системи ЦО.

Щодо визначення індивідуальної частки у витратах на функціонування системи – це визначено п.4 розділу V Методики (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18/conv#n200). Там сказано, що величина цих втрат також визначається за результатом технічного аудиту або за їх відсутності – розрахунково, в залежності від довжини та діаметру трубопроводу, що проходить через квартиру та коефіцієнту тепловіддачі. Якщо ж співвласник не надав відомостей про ці параметри в своїй квартирі, то трубопровід вважається неізольованим, діаметр трубопроводу приймається найбільшим по стояку, довжина – рівною висоті стелі. 

Ось таку ситуацію маємо на сьогоднішній день. Тож, нарахування частини витрат на опалення для власників квартир з індивідуальним опаленням є цілком обгрунтованими. Чи нараховуються ці суми у повній відповідності з Методикою ми сказати не можемо. Для цього необхідно звертатись до теплопостачальної організації за розшифровкою нарахованих сум.

І взагалі, вивчивши цю Методику та Закон Про комерційний облік, можемо зробити висновок, що на сьогодні саме співвласникам слід проявляти ініціативу, а не чекати, що хтось за них щось зробить. Під ініціативою мається на увазі проведення енергетичного аудиту або технічного обстеження, як своєї квартири, так і будинкової системи опалення, проведення термомодернізації будинку, можливо встановлення ІТП та індивідуальних приладів обліку тепла тощо. 

А нашому дописувачу, та й іншим співвласникам квартир з індивідуальним опаленням рекомендуємо звернутися до теплопостачальника з проханням проведення енергоаудиту (або технічного обстеження), надати їм відомості про опалювальну площу своєї квартири, і вимагати від них вчинення наступних дій щодо зменшення суми нарахувань за частину теплової енергії.

 

 

Також ви можете скористатися веб-сервісом “ОСББ 365” та завжди бути в курсі всіх витрат вашого об’єднання. Подробиці у відео: https://www.youtube.com/watch?v=utp5L-mf7ME Реєструйтеся вже зараз та отримуйте 90 днів БЕЗКОШТОВНОГО користування: https://osbb365.com/ua/

0 Коментарів

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*