прописані правилами надання послуг з управління багатоквартирним будинком
Що робити, коли ЖЕК не виконує свої зобов’язання, прописані правилами надання послуг з управління багатоквартирним будинком
Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 712 затверджено Правила надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типовий договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.
Згідно цих Правил, а також Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має укласти з ЖЕКом (надалі будемо використовувати термін «управитель») «Договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком», який складається на основі «Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком», що затверджений тією ж Постановою №712, в якому вказуються умови обслуговування будинку, перелік послуг та умови їх надання.
Згідно абз. 3 п. 41 цих Правил співвласник зобов’язаний «…оплачувати управителеві надану послугу з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені договором управління».
Стосовно ненаданих або наданих не в повному обсязі послуг (коли ЖЕК не виконує свої обов’язки), то згідно п. 5 цього Типового договору та пп. 45-50 розділу «Відповідальність» Правил, кожен співвласник має право складати та підписувати акти-претензії у зв’язку з порушенням порядку надання послуги з управління, зміною її споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт.
Управитель (його представник) повинен прибути на виклик співвласника у строки, визначені в договорі управління, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення співвласника.
У разі неприбуття управителя (його представника) в установлений договором управління строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується співвласником та не менш як двома іншими співвласниками, які проживають (розташовані) у сусідніх приміщеннях, і надсилається управителю рекомендованим листом.
Управитель протягом п’яти робочих днів вирішує питання про задоволення вимог, викладених в акті-претензії, зокрема шляхом здійснення перерахунку вартості послуги з управління, або видає (надсилає) співвласникові обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії і після цього співвласник може звернутися до суду.
У разі ненадання управителем відповіді в установлений строк претензії співвласника вважаються визнаними таким управителем. Здійснюється перерахунок вартості послуги з управління за весь період її ненадання чи надання неналежної якості, а також сплачується співвласникам неустойка (штраф, пеню) у розмірі, визначеному договором управління.
Якщо акт-претензія не оформлювалися, то послуга вважається наданою. Управитель має право вимагати від співвласників оплату наданої послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені договором управління.
Управитель веде облік доходів та облік витрат окремо за кожним будинком, що перебуває в його управлінні, та забезпечує співвласникам доступ до такої інформації у порядку, визначеному договором управління.
Управитель на вимогу співвласника надає інформацію про фактичні витрати відповідно до кошторису.
Отже, підсумуємо: якщо управитель не надав або надав не в повному обсязі послуги, то співвласники будинку обов’язково мають скласти акт-претензію з зазначенням інформації про ненадання чи надання неналежної якості послуги з управління із зазначенням причин та іншої інформації. В такому випадку, управитель зобов’язаний виконати перерахунок. У разі ж відсутності акту-претензії послуга вважається наданою та підлягає оплаті.
Також ви можете скористатися веб-сервісом “ОСББ 365” та завжди бути в курсі всіх витрат вашого об’єднання. Подробиці у відео: https://www.youtube.com/watch?v=utp5L-mf7ME
Реєструйтеся вже зараз та отримуйте 90 днів БЕЗКОШТОВНОГО користування: https://osbb365.com/ua/